Shabbat Classes

Time               Location                     Teacher                                 Topic

  1. After Vatikin    Annex 2nd Floor      Rabbi Raymond Beyda
  2. After Vatikin    Annex 2nd Floor      Rabbi Baruch Ben Haim
  3. After Vatikin    Annex 2nd Floor      Rabbi Moshe Bussu
  4. After Vatikin    Annex 2nd Floor      Habrutot
  5. 9:00 am          Midrash Eliyahu       Rabbi Leon Guindi
  6. 9:00 am          Library (Upstairs)     Rabbi Isaac Yedid               Daf Yomi
  7. 10:00 am        Annex 2nd Floor      Rabbi Isaac Choueka          Parasha
  8. 10:00 am        Annex 2nd Floor      Ezra Shasho                        Parasha
  9. 10:30 am        Breakfast Room       Rabbi Raymond Haber       Gemara
  10. 10:30 am        Breakfast Room       Rabbi Moshe Cohen           Gemara
  11. 10:30 am        Breakfast Room       Rabbi Avraham Zaafrani     Gemara
  12. 11:00 am        BSZ                          Rabbi Yaakob Ben Haim    Parasha
  13. 11:00 am        BSZ                          Rabbi Yehuda Saban         Parasha
  14. 11:00 am        BSZ                          Rabbi Yossi Saadeh           Gemara    
  15. 11:00 am        BSZ                          Mr. Victor Bibi                     Gemara
  16. 11:00 am        BSZ                          Mr. Joe E. Mansour            Gemara
  17. 11:00 am        BSZ                          Study Group                       Daf Yomi
  18. 11:00 am        Tent                          Rabbi David Maslaton        Parasha
  19. 11:00 am        Syn #3                      Rabbi Moshe Lagnado       Halacha
  20. 11:00 am        Syn #3                      Rabbi Moshe Arking           Parasha
  21. 11:00 am        Syn #3                      Rabbi Ronnie Raful            Halacha
  22. 11:15 am        Dome                        Rabbi Meyer Yedid            Parasha
  23.  
  24. *                       Midrash                    Rabbi Yosef Harari Raful   Gemara
  25.                         Midrash                     Rabbi Leon Guindi            Gemara
  26.                         Dome                        Rabbi Shaul Kassin           Parasha
  27.                         Breakfast Room        Mr. Victor Anteby               Parasha
  28.                         BSZ                           Rabbi Yaakob Ben Haim   Halacha
  29.                         BSZ                           Rabbi David Maslaton       Navi
  30.                         BSZ                           Rabbi Yehuda Saban       Halacha
  31.                         BSZ                           Rabbi Yossie Saadeh       Gemara
  32.                         BSZ                           Mr. Joe E. Mansour           Halacha
  33.                         Syn #3                       Rabbi Meyer Yedid            Halacha 
  34.                         Syn #3                       Rabbi Moshe Arking          Halacha
  35.                         Syn #3                       Rabbi Moshe Lagnado      Halacha
  36.                         Syn #3                       Torah Center Habrutot
  37. * one hour before minha. In the winter following arbit.
  38.            
  39. Seudah Shelishit
  40.                         Dome                Rabbi Meyer Yedid/Rabbi Joey Haber
  41.                         BSZ                  Rabbi Yaakob Ben Haim/Guest Speaker
  42.                         Syn #3 (YAM)   Rabbi Moshe Lagnado/Rabbi Moshe Arking
  43.                         Terrace Room           Rabbi Meyer Yedid/Guest Speaker
  44.                         Annex 1st Floor         Rabbi Amram Sananes
  45.                         Annex 2nd Floor       Rabbi Raymond Haber

 

 

Sun, August 20 2017 28 Av 5777