Weekday Classes

Time               Location                     Teacher                               Topic

  1.  
  2. After Vatikin  Annex 2nd Floor         Rabbi Raymond Beyda      Gemara
  3. 5:30 am          Classroom                 Rabbi David Maslaton        Gemara
  4. 5:45 am          BSZ                           Rabbi Yehuda Saban         Gemara
  5. 6:00 am          BSZ                           Rabbi Yaacov Ben Haim    Gemara
  6. 6:00 am          Annex 1st floor          Rabbi Raymond Haber       Gemara
  7. 6:00 am          Annex 1st Floor         Rabbi Moshe Cohen          Gemara
    1. 6:15 am          Terrace Room           Mr. Victor Antebi                 Gemara
  8.  
  9. 6:00 am          Syn #3                       Rabbi Meyer Yedid - 
  10.                                                          Gemara Pesahim Program
  11.  
  12.                                                           Rabbi Baruch Ben Haim
  13.                                                           Rabbi Moshe Arking
  14.                                                           Rabbi Marc Sultan
  15.                                                           Rabbi Albert Dweck
  16.                                                           Rabbi Isaac Choueka
  17.                                                           Rabbi Avi Harari-Raful
  18.                                                           Rabbi David Esses
  19.                                                           Rabbi Remi Sardar
  20.                                                           Rabbi Ralph Gindi
  21.                                                           Ezra Shasho
  22.                                                           David Nakash          
  23.  
  24. 6:00 am          Syn #3                     Rabbi Mourad Sardar-GemaraHullin       
  25.                                                                                              
  26.  
  27. 6:00 am          Syn #3                     Rabbi Judah Safdieh-GemaraShabbat
  28.                                                                                                            
  29.  
  30. 7:00 am          Library (Upstairs)      Rabbi Isaac Yedid               Daf Yomi
  31. 7:00 am          Midrash Eliyahu        Rabbi Leon Guindi              Gemara
  32. 7:00 am          BSZ                           Rabbi Yaacov Ben Haim    Gemara
  33. 7:00 am          BSZ                           Rabbi David Maslaton        Gemara
  34. 7:00 am          BSZ                           Rabbi Moshe Lagnado       Gemara
  35. 7:00 am          BSZ                           Rabbi Zelig Prag                 Gemara
  36. 7:00 am          BSZ                           Rabbi Yossi Saadeh           Gemara
  37. 7:00 am          BSZ                           Rabbi Yehuda Saban         Gemara
  38. 7:00 am          BSZ                           Mr. Joe E. Mansour            Gemara
  39. 8:00 am          Syn #3                       Rabbi Moshe Arking           Daf Yomi
  40. 8:00 am          Syn #3                       Ezra Shasho                       Gemara
  41. 8:00 am          Annex 1st Floor         Rabbi Raymond Haber       Daf Yomi
  42. 8:00 am          Annex 1st Floor         Rabbi Moshe Cohen           Gemara
  43. 8:00 am          BSZ                           Rabbi David Maslaton        Gemara
  44. 8:00 am          BSZ                           Rabbi Yehudah Saban       Gemara
  45. 8:00 am          BSZ                           Rabbi Yossi Saadeh                       Parasha
  46. 8:30 am          BSZ                            Rabbi Eliezer Harari           Halacha
  47. 9:30 am          Library (Upstairs)       Mr. Moussa Shammah        Daf Yomi

 

                                                           

Sat, October 21 2017 1 Cheshvan 5778