Weeknight Classes

 

  1. All BSZ Classes are in Bnei Shaare Zion and all Torah Center Classes in Synagogue #3 and Breakfast Room. For more info please check BSZ and Torah Center program pages.
  2.  
  3.  
  4. Time                                    Teacher                               Program          
  5. Mon-Wed 8-9 pm                Rabbi Yossi Saadeh           BSZ
  6. Mon-Wed 8-9 pm                Mr. Joe Mansour                 BSZ
  7. Mon-Wed 8-9 pm                Rabbi David Maslaton         BSZ
  8. Mon-Thurs 8:30 pm            Rabbi Yehuda Saban          BSZ
  9. Mon-Thurs 8:30 pm            Rabbi Leon Guindi              BSZ
  10. Tues-Wed 9:00 pm             Rabbi Yaakob Ben Haim    BSZ
  11. Mon-Thurs 9:15 pm            Rabbi Zelig Prag                 BSZ
  12. Mon/Wed 8-9 pm                Rabbi Joey Haber               Torah Center
  13. Mon/Wed 8-9 pm                Rabbi Moshe Arking           Torah Center
  14. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Raymond Haber       Torah Center
  15. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Moshe Baredes        Torah Center
  16. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Meyer Barnathan      Torah Center
  17. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Marc Sultan              Torah Center
  18. Mon-Thurs 8-9 pm              Yaakov Grazi                      Torah Center
  19. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Yitzhak Layosh         Torah Center
  20. Mon-Thurs 8-9 pm              Rabbi Shlomo Shkouri        Torah Center
  21. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Raymond Haber       Torah Center
  22. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Eliezer Harari           Torah Center
  23. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Ronnie Raful            Torah Center
  24. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Shalom Raful           Torah Center
  25. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Moshe Lagnado       Torah Center
  26. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi David Elnadav          Torah Center
  27. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Meyer Chemtob        Torah Center
  28. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Moshe Cohen           Torah Center
  29. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Isaac Esses              Torah Center
  30. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Danny Grand            Torah Center
  31. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Yitzhak Layosh         Torah Center
  32. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Louie Sutton             Torah Center
  33. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Solomon Sutton       Torah Center
  34. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Yoni Swed                Torah Center
  35. Mon-Thurs 9-10 pm            Rabbi Mario Tawil               Torah Center
  36.  
  37.  
  38. Mon-Thurs 9-10 pm: Rabbi Meyer Yedid's Gemara Biyun Program - Synagogue #3
  39.  
  40. Masechet Pesahim
  41. Mon-Thurs 9-10 pm    Rabbi Moshe Arking           Rabbi Teddy Fariwa
  42.                                     Rabbi Baruch Benhaim      Rabbi Nemo Gindi
  43.            Rabbi Isaac Choueka         Rabbi Shlomo Kabani
  44.                                     Rabbi Max Dushey             Rabbi Saul M. Kassin
  45.                                     Rabbi Albert Dweck            David Nakash
  46.                                     Rabbi David Esses             Rabbi Avi Raful
  47.                                     Rabbi Meyer Barnathan      Rabbi Raymond Sardar
  48.                                     Rabbi Shlomo Shkouri        Rabbi Jesse Sutton
  49.                                     Rabbi Marc Sultan              Rabbi Judah Sultan
  50.  
  51. Masechet Hullin Program
  52.  
  53.  
  54. Masechet Shabbat Program
  55. Rabbi Judah Safdieh

 

  1. Masechet Baba Kama Program
  2. Rabbi Joey Haber
  3. Mon and Wed - 8-9 pm = Terrace Room

 

Sun, August 20 2017 28 Av 5777